Książę Mateusz, podopieczny hospicjum stacjonarnego, nieco ponad 1,5 kilograma cudu.

Książę Mateusz, podopieczny hospicjum stacjonarnego, nieco ponad 1,5 kilograma cudu.

Wiem z czym kojarzy Ci się hospicjum- według Ciebie to smutek, cierpienie i temat, od którego trzeba uciekać, obraz, który każdy wymazałby z pamięci. Założę się też, że za żadne pieniądze, nawet na chwilę, nie chciałbyś odwiedzić dziecięcej onkologii. Pokrętny ludzki umysł sprawia, że kiedy ogrom tragedii jest dla niego zbyt duży do udźwignięcia, wypiera jego istnienie, każe uciekać. Ja mam powód, żeby Cię zatrzymać. Udowodnić Ci, że nie masz racji. I że to nieprawda, że są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Zostań.

Pod skrzydłami hospicjum stacjonarnego znajduje się teraz 13 dzieci. To sieroty porzucone przez rodziców, którzy z różnych względów, których nie wolno nikomu ocenić nie mogli lub nie chcieli się nimi zająć. I dzieci, których rodzice, mimo szczerych chęci, nie mogą zabrać do domu, ale odwiedzają tak często, jak jest to możliwe. Hospicjum zapewnia im bajkowe pokoje i całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego oraz wizyty wolontariuszy. Podstawową potrzebą dzieciaków jest też jednak bycie noszonym, tulonym, całowanym i kochanym, zawsze, kiedy to alarmują, a nie wtedy, kiedy ktoś akurat znajdzie czas. Potrzebują tak samo leków, jak i czułości oraz czytania bajek. Jeżeli mieszkacie w Łodzi lub znacie kogoś z tego miasta, możecie im to zapewnić nie wychodząc z domu. Jak? Czytaj dalej.

***

To oczywiste, że na onkologii dziecięcej najstraszniejsze jest widmo choroby. Nie da się jednak funkcjonować, oddychać i walczyć nieustannie się bojąc. Każda możliwość niemyślenia o chorobie jest bezcenna i trzeba się jej chwytać. I znów, w bardzo prosty sposób możecie sprawić, że mali pacjenci łódzkiej onkologii będą mogli poczuć się jak DZIECI, nie tylko jak pacjenci. Kilka kliknięć i zajęcia z teatru, muzyki i sztuki przez cały rok dla całego oddziału szpitalnego zapewnione. Nie cudownie?

O co chodzi?

W Łodzi trwa właśnie głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Te, które otrzymają tych głosów najwięcej, zostaną zrealizowane. Macie szansę, odnajdując na liście  PROJEKTÓW OGÓLNOMIEJSKICH te zgłoszone przez Fundację Gajusz, zapewnić i opiekę niań dla podopiecznych hospicjum i pokolorować szpitalną rzeczywistość dzieciaków.

L 0140 – NIANIE DLA PODOPIECZNYCH HOSPICJUM STACJONARNEGO – na stronie 12.

L 0200 – ZAJĘCIA ARTETERAPEUTYCZNE DLA PACJENTÓW ONKOLOGII DZIECIĘCEJ na stronie 16.

GŁOSUJESZ DO 28 WRZEŚNIA, WYPEŁNIAJĄC
FORMULARZ DOSTĘPNY TUTAJ<klik>

Jeden z pokoików dziecięcych w hospicjum perinatalnym

Jeden z pokoików dziecięcych w hospicjum stacjonarnym

Dlaczego warto? Bo to KONKRETNE działania, z których realizacji trzeba będzie się rozliczyć.  Dlatego, że to tak proste, a może wiele zmienić.

Poinformuj swoich znajomych, proszę o to ja, nie dlatego, że jestem związana z Fundacją Gajusz, ale dlatego, że po prostu kocham te dzieciaki. Kropka.